Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie RPN

14. 8. 2008

Místo původu reflexní terapie se dosud nepodařilo jednoznačně určit, ale pravdou zůstává, že manipulační léčba zahrnující prvky reflexologie, akupunktury i akupresury, je v jihovýchodní Asii předpokládána již někdy ve 4. či dokonce 5. tisíciletí před naším letopočtem. Jednu z prvních písemně zaznamenaných zpráv máme ze základní knihy čínského lékařství Nej-Ting, za jejíhož autora je pokládán legendární Žlutý císař Chuang-Ti, žijící v 3. tisíciletí před n. l. Další zmínky je možno najít i v nejdůležitější knize čínské filosofie taoismu Tao-te-ting sepsané snad kolem roku 500 před n.l.

Však nejprokazatelnějším důkazem praktikování reflexologie v dávných kulturách se stal nález nástěnné malby zobrazující provádění reflexní masáže dlaní a chodidel v hrobce Ankmahora (vysokého egyptského úředníka) v Sakkáře, která je též známa jako lékařova hrobka. Tato egyptská nástěnná malba je datována do doby 6. dynastie, kolem roku 2330 před naším letopočtem. Již před tímto nálezem se věřilo, že reflexologie má dávné kořeny, a časté domněnky spojovaly její původ s prastarými orientálními technikami shiatsu a akupunkturou. Její užívání je prokázáno i u amerických indiánských šamanů jako součást jejich léčebných technik.

Do Evropy se první zmínky o reflexních metodách dostaly s Markem Polem po jeho návratu z Číny a již v šestnáctém století bylo na toto téma publikováno několik vědeckých prací. Ale teprve na přelomu 19. a 20.století dostává metoda důležitý impuls v podobě výzkumů londýnského neurologa sira Henryho Heada, který vyvinul první mapu reflexních zón.

Ve stejné době ve Spojených státech vydává americký lékař William Fitzgerald knihu s názvem Zónová terapie. Jako jeden z možných zdrojů jeho inspirace se udávají i vědomosti indiánského kmene Cherokee. Doktor Fitzgerald vedl velké množství kurzů a přitáhl mnoho žáků. Jednou z nich byla i paní Eunice Inghamová, která jeho metodu dále rozpracovala a vylepšila tím, že se koncentrovala na malou plochu chodidla. Vyvinula speciální metody přítlaku a upravila je do dnešní podoby.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář